Mire készüljünk a munka világában?

Az év elején számos kutatás és szakmai elemzés igyekszik feltérképezni a munka világának alakulását. 2025-ben tovább gyorsul a technológiai fejlődés, miközben a munkahelyi elvárások és munkavállalói igények is átalakulnak. De melyek lesznek a legfontosabb trendek? Hogyan készülhetnek fel a vállalatok és a HR szakemberek a változásokra?

Az alábbiakban öt meghatározó HR-trendet mutatunk be, amelyek hatással lesznek ránk.

1. Mesterséges intelligencia: Kihívás vagy lehetőség?

A mesterséges intelligencia (MI) rohamos fejlődése és térnyerése már nemcsak az IT és a pénzügyi szektort érinti, hanem szinte valamennyi területet.

🔹 A munkavállalók aggódnak, hogy az MI miatt elavulttá válik a tudásuk vagy elveszíthetik a munkahelyüket. Fontos, hogy fenyegetés helyett a fejlődés eszközének tekintsük, amit készségfejlesztéssel és átképzési programokkal kezelhetünk.

🔹 A legnagyobb kihívás még mindig a szabályozás és az etikus használat kérdése. A vállalatoknak olyan irányelveket kell bevezetniük, amelyek gondoskodnak az MI felelősségteljes alkalmazásáról, kijelölik kereteket és megfelelő iránymutatást nyújtanak a munkavállalóknak.
🔹 A jövő útja az MI és az emberi tényező egyensúlya: az automatizáció felszabadíthatja az időt a kreatív és stratégiai feladatokra, miközben a munkaerő hatékonyságát növeli.

2. Készségfejlesztés: Nem csak technikai tudás kell

A Deloitte tanulmánya szerint a vállalatok 89%-a tervez nagyobb hangsúlyt helyezni a készségfejlesztésre és készségértékelésre a következő években.

🔹 A technikai készségek mellett mely kompetenciák lesznek igazán fontosak?

  • Érzelmi intelligencia és empatikus vezetés – A technológia fejlődése mellett az emberi tényező még inkább kulcsszerepet játszik.

  • Problémamegoldás és agilitás – A gyorsan változó környezetben a munkavállalóknak folyamatosan új kihívásokkal kell szembenézniük.

  • Gyors alkalmazkodóképesség – A vállalatok egyre inkább olyan munkavállalókat keresnek, akik képesek gyorsan tanulni és alkalmazkodni az új helyzetekhez.

🔹 A felgyorsult világunkban a szükséges készségek is gyorsan változnak, így ezek közép és hosszú távú meghatározása egyre nagyobb kihívást jelent majd a vállalatok számára.

🔹Új trend a toborzásban: az Egyesült Államokban a vállalatok 50%-a már készségalapú kiválasztási módszereket használ (Deloitte), vagyis nem a végzettség, hanem inkább az elsajátított készségek és a tapasztalat alapján döntenek a jelöltek között.

3️. Társadalmi változások és a munkahelyek alakulása

Jelentős demográfiai változásoknak vagyunk tanui, hiszen jelenleg 4 generáció dolgozik együtt a munkahelyeken. A legdinamikusabban növekvő munkavállalói réteg a Baby Boomereké, akik egyre tovább maradnak aktívak a munkaerőpiacon.

🔹 Milyen kihívásokat tartogatnak a többgenerációs munkahelyek?

  • A tapasztalt munkavállalók tudásának megőrzése.

  • Az eltérő munkavégzési szokások összehangolása és az együttműködés fejlesztése.

  • Befogadó munkahelyek kialakítása.

🔹 A társadalmi elvárások arra sarkallják a vállalatokat, hogy folyamatosan fejlesszék munkahelyi kultúrájukat és igazodjanak a dolgozók igényeihez. A nemek közötti egyenlőség témája továbbra is fókuszban van (bértranszparencia, női kvóta) és itt még sok teendő van a munkadók előtt.

4. Munkavállalói jóllét: Már nem csak extra juttatás

Az állandó változás, a túlterheltség, a gazdasági bizonytalanság, a megélhetési költségek jelentős emelkedése folyamatos kihívások elé helyezi a munkavállalókat, ami jelentős mértékű szorongással és stresszel jár. Már régóta ismert tény, hogy a mentálisan és fizikailag is kiegyensúlyozott munkavállalók produktívabbak és lojálisabbak.

🔹 A legfontosabb elemek:

  • Munka-magánélet egyensúlya

  • Egészségügyi szűrőcsomagok

  • Mentális egészség támogatása

🔹 A munkavállalókat abban kell segítenünk, hogy növeljük az ellenálló képességüket. A klasszikus értelemben vett reziliencián azonban már túlhaladtunk, itt sokkal inkább arról van szó, hogy a nehézségeket fejlődési lehetőséggé alakítsák át, ami által aktívan erősödnek a munkavállalók (AIHR).

5️. Munkavállalói elkötelezettség: Újragondolva

A munkavállalói elkötelezettség nem csupán egy divatos kifejezés, hanem elengedhetetlen tényező az üzleti sikerhez. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a hagyományos elégedettségi felmérések önmagukban már nem elegendőek.

🔹 Olyan munkáltatói intézkedéseket kell foganatosítani, amik összhangban vannak a valós munkavállalói igényekkel. Akkor tud hiteles maradni egy vállalat, ha a szervezeti döntéseiben megjelennek a munkavállalói elvárások. Ezt támogatja a transzparens és gyors vállalati kommunikáció.

🔹 A DDI kutatása szerint egy jól felépített munkavállalói elkötelezettségi stratégia akár 23%-kal növelheti a termelékenységet és jelentősen javíthatja a dolgozói elégedettséget.

Bármelyik pontot is nézzük, a 2025-ös év arról szól majd, hogy újragondoljuk, újratervezzük és újrarendezzük az eddig megszokottat. Azok a vállalatok fognak tudni kiemelkedni és sikeresen teljesíteni, amelyek képesek gyorsan alkalmazkodni az új trendekhez.

👉 Nálatok melyik ponton van a fő hangsúly?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Rólunk

A HR&Law egy olyan vállalkozás, amely a HR és a jog szoros együttműködésére épül, hogy ügyfelei számára stabil alapokat, hatékony folyamatokat és hosszú távú sikert biztosítson. Szolgáltatásainkat kifejezetten kis- és középvállalkozások, start-upok és magánszemélyek igényeire szabjuk, ötvözve a széleskörű szakmai tudást és a testreszabott megoldásokat.

Categories

Recent Post